میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پو روش های موثر آن


تیروژ تیروژ 2021/01/09
میکرونیدلینگ و تیدلینگ

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست این روش به سال 1995 برمی گردد اما به لطف فناوری جدید مانند یوتیوب و اینستاگرام در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به نتایج فوق العاده و عالی که داشته روز به روز به طرفداران آن افزوده می شود. پوست جوان و با طراوات خواسته همیشگی خانم ها بوده و خواهد بود. روش های بیشماری برای جوانسازی پوست در دنیای امروز وجود دارد که هر کدام به نحوی این کار را انجام می دهند. برخی نتایج قابل قبولی داشته و برخی نیز اثر بخشی مورد نظر را ندارند.

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

ممکن است که به تازگی اسم میکرونیدلینگ را زیاد شنیده باشید. میکرونیدلینگ یا درمان القایی کلاژن روش درمانی است که در آن از سوزن کوچک برای خاراندان و خراشیدن پوست استفاده می شود. به طور کلی هدف از این نوع درمان تولید کلاژن و بافت پوستی جدید است. با میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست پوست صاف تر، سفت تر و با دوام تر می شود. میکرونیدلینگ بیشتر برای صورت انجام می شود و تا حد بسیاری جای زخم ها، چین و چروک ها و منافذ باز پوست را درمان می کند.

آشنایی با میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

میکرونیدلینگ یک روش زیبایی است که برای درمان مشکلات پوستی از طریق کلاژن سازی استفاده می شود. این روش درمانی ممکن است به کسانی که به دنبال کاهش جای زخم آکنه و علائم پیری هستند کمک شایانی کند. همچنین در برخی از روش های ضد پیری مانند جراحی پلک و کک و مک که به دلیل تابش خورشید ایجاد شده است، استفاده می شود. درمان القایی کلاژن علی رغم نقش احتمالی کلاژن در رشد مو، برای ریزش مو تا کنون آنطور که برای ترمیم پوست موثر بوده، تاثیر چشمگیر نداشته است.

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

در واقع در این روش پزشک یک قلم که در سر آن سوزن های بسیاری وجود دارد را روی پوست با نیروی یکسان کشیده و این سوزن ها وارد پوست شما می شوند.اگر از سلامتی جسمانی خوبی برخودار بوده و مشکلات پوستی دارید که درمان های خانگی و لایه برداری به رفع آن ها کمک نکرده است، میکرونیدلینگ می تواند یک گزینه ایده آل برایتان باشد. قبل از اقدام به جراحی های زیبایی سنگین حتما نیدلینگ را امتحان و از نتایج آن بهره مند شوید.

 

محبوب ترین دستگاه میکرونیدلینگ معروف به درمالرولر است که شامل سوزن های بسیار ریز با قطر بین 5/0 تا 5/2 میلی متر می باشد. اما اگر ایجاد زخم های متعدد با سوزن برایتان کمی ترسناک به نظر می رسد بهتر است بدانید که زخم های ایجاد شده در اثر سوزن ها در این روش بسیار سطحی است. در واقع فقط اسم ترسناکی دارد.

 

میکرونیدلینگ چگونه کار می کند؟

این روش با تشویق پوست شما برای تولید کلاژن بیشتر کار می کند. ایده این است که سوزن های کوچک باعث آسیب جزئی و سطحی به پوست شما شده و پوست با ساختن یک بافت غنی از کلاژن واکنش نشان می دهد. این بافت جدید ایجاد شده به نوبه خود از بافت یکنواخت تری برخودار است. از دست دادن کلاژن توسط پوست به دلیل افزایش سن و یا جراحت اجتناب ناپذیر است. لذا با این روش و تشویق پوست برای ساخت بافت جدید و کلاژن بیشتر، پوست سفت تر نیز می شود.

بنابراین نیدلینگ با افزایش تولید کلاژن به جوانسازی پوست کمک شایان و بلند مدتی می کند. در واقع اثر این عمل کوتاه مدت نبوده و مدت ها از پوستی جدید و شاداب بهره مند خواهید بود.

روش انجام میکرونیدلینگ

در طی این روش، پزشک شما با یک ابزاری شبیه به قلم سوزن های ریز را به پوست فرو می برد. این سوزن ها به قدری ریز و کوچک هستند که ممکن است بعد از عمل اصلا متوجه آن ها نشوید. پزشک ابزار را به طور یکنواخت و مساوی روی سطح پوست شما حرکت می دهد تا پوست جدید، جوان و یکدست ایجاد شود.

قبل از شروع، پزشک از یک بی حسی موضعی برای کاهش درد احتمالی استفاده می کند. استفاده از این بی حسی معمولا یک ساعت قبل از شروع نیدلینگ صورت می گیرد و روند میکرونیدلینگ تقریبا نیم ساعت زمان می برد. بعد از انجام عمل نیدلینگ ممکن است از یک سرم آرامبخش نیز استفاده شود. می توان گفت که به طور کلی چند ساعتی در دفتر و یا سالن برای میکرونیدلینگ حضور خواهید داشت.

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

مناطق مورد نیاز میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ در صورت شما اغلب برای جای جوش، لکه های پیری، منافذ باز و بزرگ پوست، خطوط چن و چروک، برخی مناطقی که رنگ پوست متفاوت باشد و… صورت می گیرد. علاوه بر این مشکلات پوستی، از میکرونیدلینگ برای رفع مشکلات پوستی دیگر نواحی بدن نیز استفاده می شود.گاهی اوقات برای نواحی شکم و ران نیز اثر بخشی از نیدلینگ دیده شده است.

جای زخم در برخی نواحی دیگر بدن نیز ممکن است با روش درمان القایی کلاژن ، بهبود یابد. با این حال، میکرونیدلینگ در درجه اول برای صورت مورد استفاده قرار می گیرد. اما شما در هرجایی از بدن که نیاز به نیدلینگ داشته باشید می توانید این عمل را انجام دهید. خصوصا در نواحی مانند ران، سینه و ساق که کشیدگی زیاد اتفاق می افتد.

 

میکرونیدلینگ و تیدلینگ آیا خطرات و عوارض جانبی دارد؟

مانند همه روش های زیبایی، میکرونیدلینگ نیز بدون خطر و عوارض نیست. رایج ترین عارضه جانبی این روش تحریک جزئی پوست است که بلافاصله بعد از عمل صورت می گیرد. همچنین ممکن است برای چند روز پوست شما قرمز شده باشد. با توجه به افراد متفاوت و پوست هر فرد این عوارض می تواند درصد متفاوتی داشته باشد و چه بسا افرادی اصلا این عوارض را مشاهده نکنند.

 


چه انتظاراتی بعد از میکرونیدلینگ وجود دارد؟

با توجه به دیگر روش ها می توان گفت عوارض جانبی و خطر روشمیکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست اصلا به چشم نمی آید و بسیار مطمئن تر است. البته اگر تمامی مواردی که لازم است را به درستی و با دقت رعایت کنید.در میکرونیدلینگ برخلاف جراحی پلاستیک زمان بهبودی بسیار کم است و به سرعت زخم ها بهبود می یابد. اکثر افرادی که از نیدلینگ استفاده می کنند به زخم های بسیار کمی دچار شده و برخی اصلا آن ها را نمی بینند.

در چند روز اول بعد از انجام روش نیدلینگ ممکن است متوجه تحریک و قرمزی پوست خود شوید. جای هیچ گونه نگرانی نیست، این یک پاسخ طبیعی به آسیب های کوچک ایجاد شده توسط سوزن ها است. اگر راحت بودید می توانید بعد از انجام درمان القایی کلاژن به محل کار، دانشگاه و یا مدرسه خود برگردید.

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

البته برخی افراد نیز در طی چند روز اول قرمزی صورت خود را با آرایش پوشش می دهند. همچنین پوست شما به آفتاب حساس تر خواهد شد بنابراین یک ضد آفتاب خوب نیاز ضروریتان خواهد بود. ضد آفتابی انتخاب کنید که بدون مواد شیمیایی بوده و حداقل  SPF 30  را داشته باشد.پس از انجام میکرونیدلینگ، پوست شما سریعا برای جوان سازی و ترمیم بافت جدید اقدام می کند.

از نظر تئوری، باید بعد از گذشت دو هفته نتایج را مشاهده کنید. البته توجه داشته باشید که برای نتایج بهتر باید چندین بار اقدام به این عمل کنید. پزشک با توجه به پوست و مشکلات پوستی شما بهترین برنامه و مشاوره را به شما خواهد داد.طبق مطالعه ای که در سال 2008 صورت گرفته، پوستی که با چهار جلسه میکرونیدلینگ به فاصله یک ماه درمان شده، شش ماه پس از اتمام درمان تا 400 درصد افزایش کلاژن سازی خواهد داشت.

 

آماده شدن برای میکرونیدلینگ

قبل از اقدام با پزشک خود در مورد راه های آماده سازی صحبت کنید تا بهترین نتیجه ممکن را بگیرید. ممکن است لازم باشد تا مصرف برخی داروها مانند ایبوپروفن و داروهای دیگر برای درمان آکنه را قبل از میکرونیدلینگ قطع کنید. همچنین ممکن است پزشک توصیه کند که استفاده از رتینوئیدهای موضعی را نیز متوقف کنید. با انجام این کار ممکن است خطر عوارض جانبی را کاهش دهید. لذا تمامی مواردی که پزشک از شما می خواهد را انجام دهید.تا 48 ساعت بعد از انجام میکرونیدلیگ از حمام کردن خودداری کنید. همچنین بهتر است از ورزش و انجام کارهای که موجب عرق کردن پوستتان می شود نیز صرف نظر کنید. علاوه بر این توجه داشته باشید که در پوسته پوسته شدن پوست بعد از عمل هرگز به آن ها دست نزنید و از مرطوب کننده های خانگی سبک برای برطرف کردن آن ها استفاده کنید.

بعد از انجام نیدلیگ می توانید از یک سرم آبرسان استفاده کنید. آنتی اکسیدان ها و نیاسین آمید ها نیز می توانند کمک کننده باشند. می توانید بعد از انجام عمل از یک ماسک آغشته به سرم آبرسان در منزل نیز استفاده کنید.از 4-5 روز از قبل از انجام نیدلیگ استفاده از هرگونه لایه بردار را متوقف کنید. از انجام هر اقدامی که باعث نازک شدن پوست می شود نیز خودداری کرده تا پوستتان برای میکرونیدلینگ استحکام خوبی داشته باشد. هرگونه حساسیت پوستی دارید و یا اگر از دیگر روش ها برای جوانسازی پوست استفاده کرده اید را نیز با پزشک خود در میان بگذارید.

 

استفاده از مایعات و میوه جات خصوصا میوه هایی که قابلیت ترمیم کنندگی پوست مانند آناناس دارند را به شما توصیه می کنیم. همچنین از دست زدن به پوست و کندن زخم ها بعد از عمل به شدت اجتناب کنید و اجازه دهید که پوستتان خود بهبود یابد.

 

آیا میکرونیدلینگ درد دارد؟

آن طوری که به نظر می رسد در عمل میکرونیدلینگ با سوراخ ها و خراش هایی که سوزن دستگاه به پوست وارد می کند باید یک عمل دردناک باشد. اما نگران نباشید، این عمل بسیار سطحی بوده و با درد و خونریزی بسیار کمی همراه است. برای از بین بردن همین مقدار درد کم نیز می توانید از کرم های بی حس کننده استفاده کنید و تقریبا درد را به صفر برسانید. بعد از انجام نیدلینگ پوست شما شبیه آفتاب سوختگی شده و به سرعت بهبود خواهد یافت.

در بدترین حالت ممکن است چند دانه سوراخ کوچک در پوست دیده شود که طی چند روز کم رنگ و از بین خواهد رفت. چنانچه هر گونه واکنش غیر طبیعی از پوست خود مشاهده کردید هرگز خود درمانی نکرده و سریعا به پزشک خود مراجعه کنید. خود درمانی های خانگی گاهی خسارات برگشت ناپذیر به همراه خواهند داشت.

میکرونیدلینگ برای چه کسانی است؟

روش میکرونیدلینگ از آنجایی که از گرما استفاده نکرده و کاملا عملی مکانیکی است، برای انواع پوست و تمامی رنگ ها بی خطر است. اما اگر جوش های کوچک و یا منافذ مسدود و باز داشته باشید همگی را می تواند از بین ببرد. پوستی شفاف، صاف و یکدست که بعد از اتمام دوره درمان خواهید داشت لبخند رضایت را بر لبانتان نشانده و اعتماد به نفستان را بسیار بالا خواهد برد.حتما قبل از انجام درمان القایی کلاژن مطمئن شوید که هیچ قسمت ملتهب یا آلوده ای روی پوست شما وجود ندارد و اگر دچار بریدگی و یا خراشی روی پوست هستید قبل از مراجعه برای عمل صبر کنید تا برطرف شود.

میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

البته برخی پزشکان معتقدند در صورت داشتن اگزما، روزاسه و یا پوست بسیار حساس باید از میکرونیدلینگ دوری کنید. بنابراین قبل از انجام حتما با پزشک خود مشورت کرده و با آن صادق باشید.همچنین در صورتی که از داروهای رقیق کننده خون و یا استفاده مکرر از الکل دارید، اثر  بخشی این عمل تا حدی برایتان کاهش خواهد یافت و یا در برخی مواقع نیاز است که اصلا انجام ندهید.

میکرونیدلینگ چند بار باید انجام شود؟

همان طور که اشاره کردیم، اینکه چندبار باید نیدلینگ انجام دهید بستگی به شدت مشکل پوستی دارد که می خواهید آن را برطرف کنید. اگر به طور کلی پوست خوبی دارید و از آن مراقبت می کنید می توان هر سه تا شش ماه یکبار نیدلینگ انجام دهید. اما شخصی که دچار زخم آکنه و یا چین و چروک بسیار است باید برنامه ریزی دقیقی برای نیدلینگ انجام دهد و هر ماه یک جلسه به مدت چهار تا شش ماه آن را انجام دهد.

بعد از اتمام کامل دوره درمان شما باید برای شارژ مجدد سالی یکبار اقدام کنید. به خصوص اگر احساس می کنید که پوست شما نیاز به جوان سازی دارد. همچنین برای دیگر نواحی بدن می توانید حدود چهار تا شش جلسه برای درمان برنامه ریزی داشته باشید.

میکرونیدلینگ در مقابل غلتک های خانگی

میکرونیدلینگ یک عمل حرفه ای است که فقط افراد متخصص می توانند آن را انجام دهند. برخی افراد برای صرفه جویی در هزینه غلتک های خانگی را انتخاب می کنند. غلتک ها برخلاف نیدلینگ پوست را به خوبی نمی خراشند.اگرچه این گزینه کم دردسر به نظر می رسد، اما مسئله مهم این است که نتایج یکسانی نخواهید دید. سوراخ ها و خراش های ایجاد شده در طی میکرونیدلینگ  حرفه ای برای ایجاد جوان سازی پوست طراحی شده است.

طبق گفته آکادمی پوست آمریکا با یک دستگاه غلتک خانگی در بهترین حالت ممکن است به پوستی روشن تر دست یابید. اما اگر به دنبال نتایج چشمگیر و بلند مدت هستید قطعا میکرونیدلینگ گزینه بهتری برایتان خواهد بود.


هزینه میکرونیدلینگ و تیدلینگ

از آنجایی که میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود، تحت پوشش بیمه نیست. هزینه این کار با توجه به مشکلات پوستی شما و تعداد جلساتی که باید برای درمان طی کنید می تواند متفاوت باشد. پزشک شما می تواند با ارائه یک برنامه برای پرداخت هزینه به شما کمک کند تا هزینه را بهتر و به موقعه پرداخت کنید. البته که روش میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا درمان القایی کلاژن روشی پر هزینه نبوده و بسیار با صرفه است.

بعد از طی کردن کامل دوره میکرونیدلینگ با پوست صاف و یکدستی که به دست می آورید دیگر نیاز به کرم های گران قیمت با پوشانندگی بالا نخواهید داشت و این برایتان صرفه جویی در هزینه به همراه می آورد.

از حرفه ای ها برای میکرونیدلینگ و تیدلینگ کمک بگیرید

مانند هر روش دیگر به خوبی تحقیق کنید. افرادی که این کار را انجام می دهند بیابید و از تجربه اشخاصی که توسط آن ها نیدلینگ انجام داده اند استفاده کنید. سوالاتی که در ذهن دارید از آن ها بپرسید و از میزان آگاهی آن ها مطمئن شوید. قدرت دستگاه و رعایت بهداشت را نیز مورد بررسی قرار دهید. از آنجایی که این عمل از سطح پوست گذشته و وارد آن می شود تمامی موارد باید به دقت ضد عفونی شوند. سوزن های استفاده شده باید یکبار مصرف باشد و استفاده مداوم از یک سوزن موجب آلودگی و انتقال عفونت می شود.

دستگاه های متفاوتی برای نیلدینگ وجود دارد که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد. مدلی از دستگاه وجود دارد که با انتقال امواج رادیویی در زیر پوست شما ایجاد گرما و در نتیجه آن افزایش کلاژن سازی می کند. هر دستگاه مزایای خاص خود را دارد و اینکه کدام دستگاه برای شما مناسب تر است باید از پزشک خود و یا متخصصین سوال کنید.

مزایا میکرونیدلینگ و تیدلینگ

1- بافت پوست را یکدست می کند

2- تولید کلاژن را تحریک و بیشتر می کند.

3- به کاهش جای زخم و افزایش رنگدانه کمک می کند.

4- می توانید چین و چروک ها را نیز کاهش دهد.

5- با هزینه بسیار کمتر از دیگر روش ها نتایج دلخواه و بی نظیری بدست می آورید.

6- عوارض بسیار کمتر از جراحی داشته و زخم ها به سرعت بهبود پیدا می کنند.

7- از بین بردن جای بخیه، ترک های ایجاد در پوست بر اساس زایمان و چاقی و جای سوختگی همگی به راحتی با میکرونیدلینگ صورت می گیرد.

8- قابلیت استفاده برای تمامی نواحی بدن خصوصا نواحی حساسی چون اطراف چشم، بینی و…

9- برای هر فرد با هر رنگ پوستی قابل اجرا بوده و نتایج بستگی به رنگ پوست ندارد.

ایمنی

 • نیدلینگ بسیار سطحی انجام می شود و نیاز به خراشیدن های عمیق ندارد.
 • برای اکثر افرادی که از سلامتی برخودار هستند، روشی خوب خواهد بود.
 • برای افرادی که از داروهای مخصوص آکنه اسفاده می کنند و یا خانم های باردار ممکن است خطر آفرین باشد.
 • چند روز بعد از انجام نیدلینگ دچار قرمزی و تحریک جزئی پوست خواهید شد.

راحتی

 • کل زمان آماده سازی و روش کار حدود دو ساعت است.
 • برای انجام این روش کلاژن سازی باید به یک متخصص پوست، جراح زیبایی و یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. در صورت نظارت پزشک ممکن است متخصص زیبایی هم بتواند نیلدینگ را برایتان انجام دهد.
 • برای رسیدن به نتیجه دلخواه ممکن است حداقل 4 یا بیش از 4 جلسه درمان نیاز داشته باشید.

اثر

 • روش درمان القایی کلاژن برای درمان جای زخم جزئی مربوط به آکنه، زخم و پیری پوست موثر است. با انجام این روش در ابتدا نیز متوجه پوستی روشن و سفت خواهید شد.
 • نتایج ایده آل پس از چندین جلسه حاصل خواهد شد.
 • میکرونیدلینگ بسیار موثرتر و کارآمدتر از غلتک های خانگی است.
 • زخم ها به سرعت بهبود یافته و پوست ترمیم خود را خیلی زود شروع می کند.

مشاوره قبل از شروع به کار میکرونیدلینگ و تیدلینگ یا کلاژن سازی پوست

حتما قبل از اینکه اقدام کنید با افراد متخصص مشورت کنید. درست است که میکرونیدلینگ بسیار کم خطر بوده و تقریبا عوارض جانبی ندارد اما در برخی موارد می تواند آسیب جبران ناپذیری به پوست و بدن شما وارد کرده و پشیمانی را برایتان به دنبال داشته باشد. لذا حتما با پزشک مشورت کرده و تمامی مشکلات پوستی و یا بیماری هایی که دارید را با آن در میان بگذارید. همچنین به نکاتی که پزشک به آن ها اشاره می کند به دقت توجه کنید. اگر مصرف دارویی را باید قبل از نیدلینگ قطع کنید، سهل انگاری نکرده و به آن عمل کنید.

 

خالی از لطف نیست اگر باز تکرار کنیم که حتما از مراکز مطمئن برای میکرونیدلیگ کمک بگیرید و پوست خود را به پزشک و افراد متخصص بسپارید. حتما از بهداشت مرکز و ضدعفونی لوازم مورد استفاده و یکبار مصرف بودن سوزن ها نیز اطمینان حاصل کنید. اگر بیماری خاص مانند ایدز و یا هپاتیت دارید حتما قبل از انجام درمان القایی کلاژن آن را با پزشک در میان بگذارید. تمامی موارد را با دقت و به درستی انجام دهید تا جوانی پوست از دست رفته خود را به سرعت باز یابید.

«

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برگشت به بالا

محصول به سبد خرید شما اضافه شد.

انتخاب کنید که کدام فیلد نمایش داده شود. می توانید با کشیدن فیلدها را به دلخواه مرتب کنید.
 • مشخصات اصلی